Marantz MPM-1000U
Delivery Tomorrow
Click and Collect available
Marantz MPM-1000U
In Stock
Order before 4PM for Delivery Tomorrow
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Delivery Tomorrow
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
Collect on Friday
Newcastle
Birmingham
Epsom
Camden
Manufacturer's ID: MPM1000U
Specification
Element Back electret condenser
Element diameter 14mm
Frequency response 20–17,000Hz
Sensitivity -34dB ± 2dB (0dB = 1V/Pa @ 1kHz)
Output USB
A-D converter 48kHz / 16-bit sampling rate
Output impedance 100Ω ± 30% (at 1kHz)
Load impedance >1kΩ
Self noise 16dBA
Max. SPL 132dB (at 1kHz <1% THD)