BOSS KATANA-500 Bass Amp Head
FREE Delivery Tomorrow
Click and Collect available
BOSS KATANA-500 Bass Amp Head
In Stock
Order before 4PM for FREE Delivery Tomorrow
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Learn more about Klarna and Clearpay
18+, T&C apply, Credit subject to status.
Pay Monthly
  • Deposit from 0% to 20%
  • Pay over 12, 24, 36 or 48 months
Apply Now
Buy Now, Pay 2027
  • No Deposit
  • Pay nothing for up to 12 months
  • Apply in minutes
Apply Now
FREE Delivery Tomorrow
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Thursday
Glasgow
In Stock, Collect Today
Newcastle
Collect on Thursday
Birmingham
Epsom
Camden
Frequently Bought Together
Manufacturer's ID: KTN500B HD
Realize Your Perfect Bass Sound
One-Touch Cabinet Calibration
Craft Your Core Tone
Add Character and Color
Robust Connectivity
Expand Your Frontiers
Specification
  • Output Power
    • 500 W (4 ohms) Peak
    • 250 W (8 ohms) Peak
  • Nominal Input Level
    • INPUT: -10 dBu (1 M ohms)
    • RETURN IN: -10 dBu (100 k ohms)
  • Controls
    • MEMORY button
    • MUTE button
    • BOTTOM knob
    • HI CUT button
    • MASTER VOLUME knob
    • POWER switch
  • Amplifier
    • PAD button
    • SHAPE button
    • AMP FEEL Switch (VINTAGE, FLAT, MODERN)
    • GAIN knob
  • Input EFX
    • COMP button
    • DRIVE button
    • COMP knob
    • DRIVE knob
  • Effects
    • BLEND button
    • FX button
    • TAP button
    • BLEND knob
    • FX knob
  • Equalizer
    • LOW MID button
    • HIGH MID button
    • BASS knob
    • LOW MID knob
    • HIGH MID knob
    • TREBLE knob
  • Line Out
    • LINE OUT button
    • LINE OUT konb (CUSTOM, REC, BLEND, LIVE)
    • GND LIFT switch (OFF, ON)
    • SELECT switch (POST, PRE, DIRECT)
  • Cab Resonance
    • CALIBRATION button
  • Indicators
    • PAD
    • SHAPE
    • MEMORY
    • MUTE
    • COMP
    • BLEND
    • FX
    • TAP
    • LOW MID
    • HIGH MID
    • LINE OUT
    • CALIBRATION
    • HI CUT
    • POWER
  • Connectors
    • INPUT jack: 1/4-inch phone type
    • LINE OUT jack:XLR type
    • SPEAKER OUT (MIN 4 ohms) connector: speakON type
    • PHONES/REC OUT jack: Stereo 1/4-inch phone type
    • EXP PEDAL jack: 1/4-inch TRS phone type
    • GA-FC/CTL CH1/CH2 jack jack: 1/4-inch TRS phone type
    • USB port: USB B type
    • BLUETOOTH ADAPTOR SLOT: Bluetooth Audio MIDI Dual Adaptor
    • AC IN jack
  • Power Consumption
    • 500 W