Electro Voice ZLX-15P-G2 Activ ...
FREE Delivery on Friday
Click and Collect available
Electro Voice ZLX-15P-G2 Active Speaker (Single)
In Stock
6 Available
Order now for FREE Delivery on Friday
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Learn more about Klarna and Clearpay
18+, T&C apply, Credit subject to status.
Pay Monthly
  • No Deposit
  • Pay over 12, 24, 36 or 48 months
Apply Now
Buy Now, Pay 2027
  • No Deposit
  • Pay nothing for up to 12 months
  • Apply in minutes
Apply Now
FREE Delivery on Friday
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
In Stock, Collect Tomorrow
Newcastle
Collect on Friday
Birmingham
Epsom
Camden
Frequently Bought Together
Hot Deals
Extended Warranty Program
Register Now
Manufacturer's ID: F.01U.385.529
ZLX-G2 is designed with a robust and ergonomic enclosure for day-to-day durability and portability.
POWERED BY DYNACORD, all powered ZLX-G2 loudspeakers feature a built-in digital mixer with FX, EQ, automatic feedback suppression (AFS) and ducking. The mixer includes two XLR/TRS combo jacks, and provides 24V phantom power and Hi-Z compatibility.
Specification
Frequency response (-3 dB) (Hz) 48 Hz – 18,000 Hz
Frequency range (-10 dB) (Hz) 42 Hz – 20,000 Hz
Maximum sound pressure level at a distance of 1 m (dB) 129 dB
Coverage angle HxV (°) 90° x 60°
Crossover frequency (kHz) 1.40 kHz
Power rating (W) 1000 W
Power consumption (V, Hz) 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz
LF transducer WECA2158
LF transducer size (in) 15 in
LF transducer magnet material Ferrite
HF transducer DECA2516
HF transducer type Compression driver
HF transducer size (in) 1.40 in
HF transducer magnet material Ferrite
HF transducer diaphragm material Titanium
Connector type (2) XLR/TRS combo, (1) 1/4-inch TS Hi-Z
Material Polypropylene
Grille material Powder coated steel
Dimensions (H x W x D) (mm) 697.6 mm x 422.8 mm x 383.1 mm
Dimensions (H x W x D) (in) 27.46 in x 16.65 in x 15.08 in