Electro Voice ELX200-10P Activ ...
FREE Delivery on Friday
Click and Collect available
Electro Voice ELX200-10P Active Speaker
In Stock
2 Available
Order now for FREE Delivery on Friday
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Learn more about Klarna and Clearpay
18+, T&C apply, Credit subject to status.
FREE Delivery on Friday
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
Collect on Friday
Newcastle
Birmingham
Epsom
Camden
Frequently Bought Together
Extended Warranty Program
Register Now
Manufacturer's ID: ELX200-10P-EU
ELX200-10P features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 130 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (10-inch EVS-10M woofer coupled with a DH-1C 1-inch titanium compression driver). Powered full-range models allow easy setup via four presets (Music, Live, Speech, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure.
Specification
Frequency response (-3 dB) 59 Hz -18 kHz¹
Frequency range (-10 dB) 53 Hz - 20 kHz¹
Maximum SPL 130 dB2
Coverage (H x V) 90˚ x 60˚
Power rating 1200 W
LF transducer EVS-10M 254 mm (10 in)
HF transducer DH-1C 1-inch titanium compression driver
Crossover frequency 1800 Hz
Connectors (1) Stereo RCA Input, (2) XLR/TRS combo jack, and (1) XLR
Dimensions (H x W x D) 531 mm x 330 mm x 319 mm (21.0 in x 13.0 in x 12.6 in)
Net weight 13.5 kg (29.9 lb)
Shipping weight 15.6 kg (34.4 lb)
Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8A³