Yamaha DXS15XLF 15
FREE Delivery Tomorrow
Click and Collect available
Yamaha DXS15XLF 15
In Stock
2 Available
Order before 4PM for FREE Delivery Tomorrow
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Pay Monthly
  • Deposit from 0% to 50%
  • Pay over 12, 24, 36 or 48 months
Apply Now
Buy Now, Pay 2027
  • No Deposit
  • Pay nothing for up to 12 months
  • Apply in minutes
Apply Now
FREE Delivery Tomorrow
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
Collect on Friday
Newcastle
Birmingham
Epsom
Camden
Frequently Bought Together
Manufacturer's ID: ZU33780
Like the full-range DZR models, the DXS XLF subwoofers are also driven by 96kHz high power DSP processors and utilize the dynamic EQ.
Specification
Speaker type Powered Subwoofer, bass-reflex
Frequency range (-10dB) 33Hz - 150Hz
Components 15" Cone, 4" Voice Coil, Ferrite magnet
Sampling frequency rate 96kHz and FIR Filter
A/D D/A Converters 96kHz AD/DA
Maximum output level (1m; on axis) 136dB SPL *1
Dynamic Power rating 1600W *2
Power rating 1300W
Power rating 1200W
Analog I/O Analog IN: Combo x2, Line level (Maximum +24dBu), Input impedance 20kΩ, Analog OUT: XLR3-32 x2, CH1/2: THRU or DSP OUT
Digital I/O USB2.0 Host 5V 500mA for USB memory DATA storage/load
Amplifier class Class-D
Cooling Fan cooling, Variable speeds
Power consumption 40W (Idle), 180W (1/8)
Handle Aluminium die-cast, Side x2
Dimensions 450 mm (17.7") x 587 mm (23.1") (with rubber feet) x 600 mm (23.6")
Net weight 40.0kg (88.2lbs)
Pole socket Φ35 mm (depth 80mm), M20 Threaded (depth 25mm)