Shure GLXD24+UK/SM58-Z4 Dual B ...
FREE Delivery Tomorrow
Click and Collect available
Shure GLXD24+UK/SM58-Z4 Dual Band Handheld System
In Stock
3 Available
Order before 4PM for FREE Delivery Tomorrow
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Learn more about Klarna and Clearpay
18+, T&C apply, Credit subject to status.
Pay Monthly
  • No Deposit
  • Pay over 12, 24, 36 or 48 months
Apply Now
Buy Now, Pay 2027
  • No Deposit
  • Pay nothing for up to 12 months
  • Apply in minutes
Apply Now
FREE Delivery Tomorrow
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
In Stock, Collect Today
Newcastle
Collect on Friday
Birmingham
In Stock, Collect Today
Epsom
Camden
Manufacturer's ID: GLXD24+UK/SM58-Z4
GLX-D+ Dual Band Digital Wireless is the perfect solution for musicians and presenters who want to go wireless with confidence, and without complexity. Every aspect of its operation is managed automatically and with total reliability, allowing you to focus on your performance. With new Dual Band Wireless Technology, GLX-D+ can operate in both 2.4 and 5.8GHz, more than doubling the available bandwidth while also intelligently avoiding interference for reliable, dropout-free audio. Featuring smart rechargeability with up to 12 hours of runtime (improved from prior generation GLX-D), the included lithium-ion battery can be charged multiple ways and offers quick charge capabilities.
Specification
Outdoors: Up to 20 m (65 ft.) typical, with a maximum of 50 m (165 ft.) under ideal conditions
Transmit Mode Shure Proprietary Digital - Dual Band (2.4 GHz and 5.8 GHz)
Audio Frequency Response 20 Hz – 20 kHz Note: Dependent on microphone type
Dynamic Range 120 dB, A-weighted
RF Sensitivity -88 dBm, typical
Total Harmonic Distortion 0.07%, typical
RF Output Power 10 mW E.I.R.P. max
Storage Temperature Range -29°C (-20°F) to 74°C (165°F)
Polarity Positive pressure on microphone diaphragm (or positive voltage applied to tip of WA302 phone plug) produces positive voltage on pin 2 (with respect to pin 3 of low-impedance output) and the tip of the high impedance 6,35 mm output.
Battery Life Up to 12 hours
GLXD4+ DUAL BAND RACK RECEIVER
Dimensions 7.2 x 4.8 x 1.6 in. (182.8 x 121.97 x 40.3 mm), W x D x H, antennas folded
Weight 10.9 oz (310 g)
Housing Molded Plastic
Power Requirements 14.5 V - 17 V, 600mA
Spurious Rejection >35 dB, typical
Gain Adjustment Range −20 to 40 dB in 1 dB steps
Phantom Power Protection Yes
AUDIO OUTPUT XLR Output (Balanced) / 6.35 mm (1/4") output (Impedance balanced)
Impedance XLR Output: 100 Ω
6.35 mm (1/4") output: 100 Ω (50 Ω, Unbalanced)
Mic/Line Switch 30 dB Pad
SM58
Housing Aluminum alloy, ABS plastic
Power Requirements 3.6 V Rechargeable Li-Ion
Maximum Input Level 146 dB SPL
DIMENSIONS 51 mm, 2.0 in. / 246mm, 9.9 in. / 37 mm, 1.5 in.