Yamaha DXS18XLF 18 Inch Active ...
FREE Delivery on Friday
Click and Collect available
Yamaha DXS18XLF 18 Inch Active Sub
In Stock
Order now for FREE Delivery on Friday
Includes 3-Year Warranty & 30-Day Exchange
Buy with confidence today & exchange online or in-store for the next 30 days. Learn More
Pay Monthly
  • Deposit from 0% to 50%
  • Pay over 12, 24, 36 or 48 months
Apply Now
Buy Now, Pay 2027
  • No Deposit
  • Pay nothing for up to 12 months
  • Apply in minutes
Apply Now
FREE Delivery on Friday
With 1 hour Delivery slot
Click & Collect
Live Stock levels from all our stores.
Store
Availability
Edinburgh
Collect on Friday
Glasgow
Collect on Friday
Newcastle
Birmingham
Epsom
Camden
Frequently Bought Together
7 Year Extended Warranty
Manufacturer's ID: ZQ53120
What we say:
At A Glance
The Yamaha DXS18XLF 18 Inch Active Sub can add some low end power to your PA setup. This powered subwoofer benefits from an extended low end frequency but never gets muddy. Fitted out with an 18” subwoofer with a 4” Voice Coil the sound is impressive and the DSP functions add plenty of control options too which are easy to use via the LCD.
Features We Love:
Modern Demands
Both sound engineers and those in the crowd will appreciate the maximum 136dB SPL and 30Hz-150Hz frequency range which can keep up with modern demands.
Match It Up
Lightweight
Who Is It For?
If you are looking to add some low frequency power and clarity to your setup then look no further.
Highlights:
  • High power 1600W Class-D amplifier module
  • Easy to manoeuvre
  • Balances especially well with DZR speakers
Specification
Speaker Type Powered Subwoofer, bass-reflex
Frequency range (-10dB) 30Hz - 150Hz
Components 18" Cone, 4" Voice Coil, Ferrite magnet
Sampling frequency rate 96kHz and FIR Filter
A/D D/A Converters 96kHz AD/DA
Maximum output level (1m; on axis) 136dB SPL *1
Power rating Dynamic 1600W *2, Continuous 1200W
I/O Connectors Analog IN: Combo x2, Line level (Maximum +24dBu), Input impedance 20kΩ, Analog OUT: XLR3-32 x2, CH1/2: THRU or DSP OUT
USB2.0 Host 5V 500mA for USB memory DATA storage/load, IEC AC inlet x1 (V-Lock)
Power consumption 40W (Idle), 180W (1/8)
Ennclosure Material Plywood
Dimensions 550 mm (21.7") W x 657 mm (25.9") (with rubber feet) H x 720 mm (28.3") D